HAKKIMIZDA

    İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde çeşitli semtlerde imalat ve ticaret faaliyetlerini sürdüre gelen tekne ve yat imalatçıları ile bunlara ait yan sanayi iş kolundaki şirket ve şahıslara ait, iş sahiplerinin oluşturduğu “İzmir Tekne  İmalatçıları Dayanışma Derneği” adı ile 26.01.1998 yılında kurulan derneğimiz faaliyetlerini sürdürmektedir. Derneğimizin kuruluş amaçlarından en önemlisi, dağınık halde bulunan tekne imalatı ve yan sanayisini bünyesinde toplamak ve bunlara ait pazarlama, sergi, eğitim ve sosyal tesisleri içeren bir toplu iş yeri kurmaktır.

  Dernegimize kayıtlı 79 üyemiz mevcuttru. Bunların 40 tanesi tekne imalatçısıdır. 42 tanesi tekne teçhizat yan sanayi imalatçısıdr. Ağırlıklı imalat kategorimiz 4-15 m. polyester ahşap teknedir. 24 m. ve üstü imalatlarımızla yurtiçi ve yurtdışı taleblerine cevap vermekteyiz. Tekne donanım ürünlerimiz ihraç kalitesinde olup, yurdun ve dünyanın birçok ülkesine satılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda 01.10.2004 tarihinde kooperatifimizin kuruluşu gerçekleşmiştir.

   T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığının “Ege Bölgesinde Yat İnşa Yerleri Belirleme Çalışmaları” ile “Mevcut tersanelerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, yeni tersane bölgelerinin belirlenmesi ve de dağınık halde bulunan tekne ve yat imal yerlerini bir araya getirecek tesislerin oluşturulması” çalışmaları kapsamında;

   Aliağa İlçesi, Çaltılıdere köyü, Hacı Ahmet Koyu’nda, 120 ha.’lık bir alan yat inşa ve çekek alanı olarak belirlenmiştir. Belirlenen yat inşa ve çekek alanı ile ilgili 1/5000 ve 1/1000 imar planları ilgili Aliağa Belediyesi tarafından onaylanmıştır.

    Bunun yanı sıra söz konusu alanda Sondaj çalışmaları yapılarak Zemin Etüdleri, ilgili Avan Projeler ve Vaziyet Planı çalışmaları hazırlanarak, Fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır.

    Hedeflediğimiz Yat İmalat Organize Sanayi Bölgesi Projesi ile, ülkemizin gelişmekte olan dünya gemi ve yat inşaatı piyasasından yeterince pay alabilmesi, yaklaşık olarak yan sanayisi ile birlikte en az 5.000 kişiye istihdam sağlanabilmesi, milli ekonomiye yılda yaklaşık 10milyon USD katkı sağlayabilmesi açılarından uluslararası ölçekte bir projedir. Kamu yararı açısından bakıldığında bu proje, yerel değil ulusal bir yatırım olacaktır.

GOOGLE UYDU YER GÖRÜNTÜ RESİMLERİ

DUYURULAR

LİNKLER
Ulaştırma Bakanlığı
Turizm Bakanlığı
Denizcilik Müsteşarlığı
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
Deniz Ticaret Odası İzmir
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Turizm İzmir İl Müdürlüğü
Amatör Denizcilik Federasyonu
Türkiye Yelken Federasyonu
Türk Yelken Vakfı

 

ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | DERNEĞİMİZ | PROJELER | REHBER | İLETİŞİM                                                          ed+ DESİGN

  Copyright © 2009 S.S. İZMİR YAT VE TEKNE İMALATÇILARI ENDÜSTRİSİ TOPLU İŞYERİ YAPI KOOPERATİFİ
Telefon: 0(232)366 50 44 Faks: 0(232)366 50 45